Loviisan Rauhanfoorumi on erilaisten ihmisten, ideoiden, kulttuurien ja uskontojen kohtauspaikka.

Tavoitteena on kanssakäymisen, keskustelun ja taiteen keinoin lieventää ihmiskunnan pelkoja, kehitellä ratkaisuja ristiriitoihin ja tuoda iloa ihmisten elämään.

Tapahtumia järjestetään vuosittain Hiroshima-päivän (6.8.) yhteydessä.

engl Loviisa Peace Forum is a meeting point of people, ideas, cultures and religions. The aim is to lessen fears of humankind, find new ideas and celebrate life.

Lrf 2011 kuvina
06082011258

06082011257

06082011256

Ön 26.7.2011

Ön 2. sisäsivu 9.8.2011

Ön sisäsivu 9.8.2011

Zambian_Vocal_Collection4

peace_pkn_400px

Ön etusivu 9.8.2011

2011 elokuu 008

More Photos
Banneri
Tästä voit kopioida manosbanneri sivuillesi. Kiitos!


profile

About
Näitä sivuja ylläpitää Loviisan rauhanfoorumin pääsihteeri Timo Virtala
045 784 055 74
timo@virtala.com.

Toivon siemeniä, pelon siemeniä -valokuvanäyttely

Tapahtuma: Toivon siemeniä, pelon siemeniä – 40 vuotta miehitystä palestiinalaisalueilla -valokuvanäyttely
Aika: Avajaiset ma 2.8.2010, näyttely avoinna 2.8. – 2.9.2010 ma – to 11 – 19 ja pe 10 – 15.
Paikka: Loviisan pääkirjasto, Kuningattarenkatu 24.
Liput: Vapaa pääsy

Toivon siemeniä, pelon siemeniä -valokuvanäyttely vie meidät kuvamatkalle Israeliin ja palestiinalaisalueille, missä miehityksen todellisuus on ollut läsnä yli 40 vuotta. Ihmiset elävät arkeaan, vaikka rauhaan ja sovintoon on vielä matkaa. Väkivallan ja sodan pelko sekä huoli tulevaisuudesta ovat alati läsnä, mutta olisiko miehityksen keskeltä vielä löydettävissä myös toivon siemen?

Silminnäkijöinämme alueella ovat olleet suomalaiset kuvaajat Carina Appel, Åsa Edström, Maria Halava, Laura Junka, Sami Kero, Petteri Kokkonen, Tapio Kujala, Heidi Kumpulainen, Nina Loimi, Mikko Louhivuori, Kirsti Palonen, Leena Saraste, Outi Vasko ja Rauli Virtanen. Kuvia näyttelyyn ovat antaneet myös YK-järjestöt UNEP (United Nations Environment Programme) ja UNRWA (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East).

Näyttely on toteutettu Kirkon Ulkomaanavun, Amnesty Internationalin Suomen osaston ja Psykologien Sosiaalinen Vastuu ry:n yhteistyönä. Kirkon Ulkomaanapu on saanut näyttelyn toteuttamiseen ulkoasiainministeriön tiedotustukea. Loviisassa näyttelystä nähdään supistettu versio Kirkkohallituksen Väkivallasta sovintoon -hankkeen toteuttamana, laajempi versio nähtävillä Eapin sivuilla.

Tags: , , , , ,

One Response to “Toivon siemeniä, pelon siemeniä -valokuvanäyttely”

  1. Suomen kristillinen rauhanliike » Tervetuloa Loviisaan 6. – 8.8.2010! Says:

    [...] 10.00 – 11.00 Lehdistötilaisuus sekä Toivon siemeniä, pelon siemeniä -valokuvanäyttelyn avajaiset [...]

Leave a Reply